Σάββατο 28 Μαρτίου 2015

Νίκη παραμονής ο ΚΑΟΔ

kaod-elefsina235
Ο ΚΑΟΔ πέτυχε νίκη παραμονής στην Α1, κερδίζοντας με 76-61 τον Πανελευσινιακό τον οποίο… έσπρωξε προς την Α2.

Η ομάδα του Κώστα Μέξα έκανε εξαιρετική δεύτερη περίοδο η οποία της επέτρεψε να πάρει διψήφια διαφορά, την οποία διατήρησε στο μεγαλύτερο διάστημα του υπόλοιπου αγώνα. Όντομ και Ζάρας (15 και 14π. αντίστοιχα) ήταν οι κορυφαίοι των νικητών, ενώ ο πρώην «Δραμινός» Μαρκοβιτς δεν έφτανε για τους ηττημένους.....

Οι δύο ομάδες ήταν νευρικές στο ξεκίνημα. Ο ΚΑΟΔ προηγήθηκε 9-4 στο 5’ και έκλεισε την πρώτη περίοδο στο 15-10.

Οι γηπεδούχοι κράτησαν το προβάδισμα (24-16) και ανέβασαν τη διαφορά στους 15 (35-20). Το ημίχρονο βρήκε τον ΚΑΟΔ μπροστά με 41-27.

Η ομάδα του Μέξα, συνεχίζοντας να παίζει καλή άμυνα, έκανε το 57-38 στο 30’. Ο Πανελευσινιακός ξεκίνησε δυνατά την τέταρτη περίοδο και μείωσε σε 60-51 . Όμως ο ΚΑΟΔ δεν ήταν διατεθειμένος να κάνει το ματς ντέρμ[πι και πήρε εκ νέου διαφορά, «καθαρίζοντας» τον αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 15-10, 41-27, 57-38, 76-61.

ΚΑΟΔ (Μέξας): Σλαφτσάκης, Τρότερ 12 (2), Χάρις 4, Άτκινς 2, Όντομ 15 (3), Σπυριδωνίδης, Μισέλ 11, Ζάρας 14 (2), Λο 4, Τσαλδάρης 3 (1), Παπαμακάριος 11 (2).

ΠΑΝΕΛΕΥΣΙΝΙΑΚΟΣ (Κουστένης): Μίτροβιτς 15 (3), Βασιλόπουλος 5 (1), Λούμπι 2, Αθανασούλας 4, Μάρκοβιτς 6, Δορκοφίκης 10 (2), Ιωάννου 2, Τζόνσον 7 (1), Οφοέγκμπου, Αβραμίδης 4, Σίμπσον 6.